logo kumpello

Bezpieczniejsze randki

1. Staraj się mieć wśród znajomych osoby, które znasz w rzeczywistości. Nie dawaj swoich loginów ani haseł obcym – Twoje dane mogą stać się potem elementem szantażu. Prawo w tej kwestii stoi po Twojej stronie.

2. Zanim zdecydujesz się na spotkanie z obcą osobą – daj sobie na czas na jej poznanie, na rozwój relacji. Przyjrzyj się jej profilowi, znajomym, treściom jakie publikuje.

3. Jeżeli decydujesz się na spotkanie z poznaną w sieci osobą – na pierwsze spotkanie wybierz miejsce publiczne, jeżeli spotkanie ma odbyć się w celach towarzyskich – najlepiej zabierz bliskich znajomych, najpierw obejrzyj, porozmawiaj z nowo poznaną osobą, potem zawsze możecie udać się w bardziej ustronne miejsce.

4. Jeżeli decydujesz się na spotkanie na osobności – poinformuj kogoś zaufanego gdzie i z kim będziesz. Nie musisz zdradzać celu spotkania, ale ważne aby ktoś wiedział gdzie jesteś. - Jeżeli umawiasz się na jednorazowy seks, nie zapraszaj obcej osoby do swojego domu. Pamiętaj, że obca osoba może okazać się np. złodziejem lub może wykorzystać znajomość Twojego adresu do późniejszego szantażu – jeśli np. nie jesteś wyoutowana/y. - Nigdy nie zgadzaj się na nagrywanie seksu z osobą, której nie znasz – nawet jeśli zapewnia Cię, że nagrania nigdzie nie wykorzysta.

5. Coś cię zaniepokoi w zachowaniu nowego znajomego? Pamiętaj o zdrowym rozsądku – masz prawo zareagować.

6. Używki są często wykorzystywane przez napastników, którzy planują „date crime” (przestępstwo randkowe). Częstują swoje ofiary używkami (alkohol, narkotyki), aby mieć przewagę i zyskać kontrolę nad sytuacją. Pamiętaj, że przyjmując używkę od obcej osoby, nigdy nie wiesz co tak naprawdę spożywasz.
Rada:
- jeśli się decydujesz na używki, bezpieczniej jest gdy wiesz dokładnie skąd pochodzą (np. sam je kupiłaś/eś). Nigdy nie zażywaj narkotyków i nie pij alkoholu z nieznanych źródeł. - jeśli pijesz alkohol z nowo poznaną osobą, staraj się zachować umiar, nadmiar alkoholu obniża poziom realistycznej oceny zagrożenia i reakcji.

7. Pamiętaj także, że jeżeli spotkało Cię coś złego – nie bój się o tym mówić – być może uratujesz innej osobie życie.

8. Korzystaj z wskaźnika wiarygodności. Kumpello wylicza go dla każdego użytkownika. Wskaźnik nie powinien być jedynym kryterium, które bierzesz pod uwagę i wysoki wskaźnik nie powinien Cię nakłaniać do ryzykownych zachowań. Może Ci jednak ułatwić decyzję o rodzaju oraz miejscu spoktania.Odwiedź także: